تکنیک پرایمینگ در آبرنگ

تکنیک پرایمینگ در آبرنگ

استفاده از تکنیک پرایمینگ برای نقاشی های آبرنگ نتیجه بخش است زیرا این امکان را به وجود می آورد که رنگدانه ها تا آنجا که ممکن است جذب لایه های داخلی کاغذ شوند. این تکنیک در مراحل اولیه ترسیم تابلوی نقاشی مورد استفاده قرار می گیرد.

با ادامه کار تابلوی نقاشی، زمانی که احساس شود که عمق سایه های رنگی دلخواه در حال به وجود آمدن هستند، در مورد معدود رنگ های رقیق شده میانی از روش خیس در خیس استفاده می شود. پیش از این که جزئیات نهائی و ظریف با قلم موی خشک ایجاد شود، رنگ های رقیق شده نهایی به منظور تنظیم حرارت رنگی، عمق رنگ مایه یا در صورت نیاز تغییر رنگ، اصلاح می شوند.

به محض اینکه کار کامل خشک شد، از روش قدیمی قلم مو زنی خشک برای ایجاد جزئیات ظریف در جاهای لازم استفاده می شود. طبیعتا زمانی می توانید سطح قلم موزنی خشک را بشویید که بخواهید مقداری از آن را از بین ببرید. اثر قلم موی خشک روی سطح کاغذ قرار می گیرد و به آسانی هم از بین می رود. از این خاصیت می توانید به سود خود استفاده کنید اما به هر حال معمولا لایه قلم موی خشک، آخرین لایه است.

الیاف کاغذ در هیچ یک از مراحل کار، علی رغم استفاده از 2 الی 20 رنگ رقیق شده، مشکل به وجود نمی آورد. اگر به آثار به وجود آمده به این روش نگاهی بیندازید می بینید که این روش درخشان با شما حرف می زند.

در اینجا آزمایش ساده ای که شما می توانید آن را در منزل انجام دهید ارائه می کنیم. دایره های ا اینچی رسم کنید. روش پرایمینگ را در دایره اول به کار بندید در دایره دوم روش خیس در خیس و در سومی روش خیس در خشک. بهتر است برای این کار از رنگ زرد شفاف استفاده کنید تا درخشش آن را در رنگ های بعدی کنترل کنید.

اجازه دهید هر سه دایره کاملا خشک شوند. در صورت نیاز از خشک کن استفاده کنید. برای کنترل خشکی: به محض برداشتن حرارت خشک کن از روی کاغذ، با نوک انگشت خود کاغذ را لمس کنید، اگر سرد بود، یعنی هنوز در آن رطوبت وجود دارد، اگر مثل دمای اتاق بود، یعنی خشک شده است.

حال، سه دایره را با آبرنگی که با آب شفاف رقیق شده رنگ کنید. اگر از رنگ های شفاف و روش پرایمینگ استفاده کرده باشید، حرکت رنگدانه ای بسیار کمی مشاهده می کنید. روش خیس در خیس راحت تر کنده می شود و البته روش خیس در خشک خیلی آسان جدا می شود، حال رنگ های رقیق شده و ته رنگ های بیشتری را به دایره های روشنی که به روش پرایمینگ کار شده اند بیفزایید. ببینید که رنگ زرد زیرین چه درخششی پیدا کرده است.

در قسمت هایی که رنگمایه نهایی باید کمرنگ باشد به مقدار بسیار کم از رنگ زرد استفاده کنید. طبیعتا در قسمت هایی که رنگمایه های نهایی تیره هستند، برای اینکه رنگ زرد عمق کافی را داشته باشد و حتی در زیر تیره ترین رنگ ها هم بدرخشد، از سه یا چهار ست رنگ رقیق شده پرایمینگ استفاده کنید.

رنگ های زرد زیرین، ظاهر خام رنگ های به کار گرفته شده را از بین می برد و حس طبیعی و قابل لمس به آن ها می دهد.

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به زیبارا می باشد | طراحی و توسعه توسط هنر برنامه نویسان پارسی