تکنیک صابون در نقاشی آبرنگ

تکنیک صابون در نقاشی آبرنگ

وقتی صابون و آبرنگ را با یکدیگر مخلوط می کنید، رنگ به گونه ای دیگر خود را نشان می دهد، به این ترتیب شما می توانید به روش خیس در خیس، طرح ها و بافت های دلخواه خود را ایجاد کنید.

صابون به آبرنگ جسمیت می دهد و از پخش شدن آن جلوگیری می کند و به این ترتیب طرح کشیده شده با قلم مو بدون تغییر باقی می ماند. وقتی چند بار قلم مو با رنگ ها یا به شکل های مختلف روی یک قسمت از تصویر کشیده شود، اثر حاصل طرحی مشخص خواهد بود در حالی که این طرح ها معمولا در یکدیگر ادغام می شوند. به این معنی که شما می توانید با استفاده از لایه هایی که هریک اثر جداگانه ای ایجاد می کند به روش خیس در خیس بافت مورد نظر خود را بسازید.
این روش برای کشیدن بافت سبزه، شاخ و برگ درختان یا خز مناسب است. در سطوح رنگی وسیع تر، که در آن ها طرح نهایی خشک شده بافتی با افکت دانه دار است به عنوان مثال بافت چوب، سنگ یا پوست درخت هوازده، می توانید رنگ را به این شیوه دستکاری کرده و در آن تغییراتی ایجاد کنید. گاه حباب های صابون شکسته می شوند و باعث به وجود آمدن نقاط سوزنی مانندی در رنگ می شود که به زیبایی سطح می افزاید، در صورتی که می خواهید از این حباب ها جلوگیری کنید، مخلوط را به آهستگی هم بزنید. هنگامی که صابون روی رنگ رقیق شده پاشیده شود یا با قلم مو روی آن کشیده شود، رنگ آن را پخش می کند. تنها مقدار اندکی از آن، مانع از جاری شدن و تفکیک رنگ بر روی سطوح صیقلی و چرب می شود. فقط از صابون سفید خانگی غیر عطری استفاده کنید و آن را یا با رنگ مخلوط کنید یا این که ابتدا مخلوط آب و صابون را روی کاغذ اعمال کنید.

نکات کلیدی
صابون به آبرنگ جسمیت می دهد و مانع از پخش شدن آن می شود.
می توانید صابون را با رنگ مخلوط کنید یا این که آن را روی کاغذ استعمال کنید.
صابون اثر قلم مو را حفظ می کند و به این ترتیب از حرکات در هم قلم مو، طرح معنی داری برجای می ماند.
در مورد بافت سبزه، شاخ و برگ درختان و خز، از چند لایه که هریک اثر جداگانه ای ایجاد می کند، استفاده کنید.
حباب های کوچک گاه می شکنند و به زیبایی سطح می افزاید.

این روش ها را امتحان کنید:
با استفاده از صابون می توانید از روش خیس در خیس، بدون اینکه رنگ ها در هم ادغام شوند، استفاده کنید. نمونه های زیر را دنبال کنید تا تاثیرات این روش را مشاهده کنید.
- روش نوع اول: یک قلم مو را به دو مخلوط صابونی- در اینجا زرد لیمویی و نیلی- آغشته کنید و با آن طرح های در هم بکشید. می بینید که طرح ها یکپارچگی خود را حفظ می کنند و رنگ ها به صورت جدا از هم باقی می مانند.
- روش نوع دوم: قلم مویی را به رنگ آغشته کنید و سپس آن را در صابون مالش دهید. از مرکز کاغذ به سمت خارج یک طرح مارپیچ رسم کنید. خطی که با قلم مو کشیده می شود و از روی خطوط قبلی عبور می کند، اثر قبلی را می پوشاند و یک حرکت برگشتی تاثیرگذار ایجاد می کند.
- روش نوع سوم: با قلم مویی آغشته به رنگ سبز، خطوط یکسان و درهم بکشید. به این ترتیب بافت سبزه به طرزی عالی رسم می شود. وقتی خطوط بعدی را می کشید به عمق و فضای ایجاد شده دقت کنید.
- روش نوع چهارم: صابون را روی کاغذ استعمال کنید تا با رنگ های رقیق شده آن مخلوط شود. وقتی رنگ رقیق بعدی را روی رنگ اول کار می کنید، این دو رنگ بدون این که با هم ادغام شوند به صورت خیس در خیس، روی هم قرار می گیرند. با یک قلم موی مرطوب و تمیز، رنگ ها را در جهت مخالف از روی کاغذ

پاک کنید.
- روش نوع پنجم: آب صابون را روی رنگ رقیق شده ای که روی کاغذ کار شده بچکانید و یک قلم مو را از این سو به آن سوی آن بکشید، صابون رنگدانه ها را پخش می کند و مانع از برگشت رنگ می شود.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به زیبارا می باشد | طراحی و توسعه توسط هنر برنامه نویسان پارسی