تکنیک نمک پاشی در آبرنگ

تکنیک نمک پاشی در آبرنگبا پاشیدن اندکی نمک طعام بر روی آبرنگ خشک نشده، می توانید نقاط گل مانند و هنرمندانه ای به وجود آورید. هر بلور نمک، به داخل پیگمنت رنگی نفوذ می کند و در زیر آن، ناحیه ای روشن تر به وجود می آورد. از این تار و پود می توان در کشیدن میادین گل، برف یا برگ های درختان استفاده کرد. استفاده از این تار و پود در پس زمینه ها یا پیش زمینه های نسبتا خالی نیز بسیار مناسب است.

نمک همیشه همان طور که شما انتظار دارید، عمل نمی کند. برای این منظور باید از پیگمنت های رنگی مناسب استفاد کنید و خیسی و سرعت خشک شدن کاغذ و هوا مناسب باشد. گاه نمی توان پیش بینی کرد محصول نهایی چگونه خواهد بود و همین نیمی از جذابیت کار است. اما اگر در استفاده از نمک، گام های زیر را دنبال کنید، به نتایج جالب توجهی دست خواهید یافت:

مرحله اول: یک کاغذ مخصوص آبرنگ در ابعاد 5*7 اینچ را با آب شفاف خیس کنید.
مرحله دوم: کاغذ را روی یک سطح هموار قرار دهید و قسمتی را که میخواهید نمک پاشی کنید، رنگ بزنید.
مرحله سوم: منتظر بمانید تا رنگ خیس و براق شود، همین جاست که جادو اتفاق می افتد. اگر رنگ خشک باشد، این تکنیک جواب نمی دهد. در صورتی که رنگ بر روی قسمت هایی از کاغذ، جمع شده است، آن را بیرون بریزید یا با گوشه یک حوله کاغذی، آب اضافی آن را جذب کنید.
مرحله چهارم: نمک را اضافه کنید. هرچه نمک کمترباشد بهتر است. با دست خود کمی نمک بردارید و دانه دانه به نقاشی بپاشید. همه نمک را یکباره روی نقاشی نریزید.
مرحله پنجم: نمک را پخش نکنید و اجازه دهید که رنگ خشک شود.
مرحله ششم: بعد از اینکه رنگ خشک شد، با برس نمک را کنار بزنید.

اگر به مقدار زیاد نمک روی رنگ بپاشید یا وقتی رنگ خیلی خیس است نمک را اضافه کنید، نمک می چسبد و دیگر با برس نمی توان آن را جدا کرد. نمک به نقاشی آسیبی نمی رساند بلکه تار و پودی طبیعی و کمی درخشش بلورین به آن می بخشد.

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به زیبارا می باشد | طراحی و توسعه توسط هنر برنامه نویسان پارسی